Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Časté dotazy

Jak poznat dobrého finančního poradce?
Poznat dobrého finančního poradce není úplně jednoduché. Můžete se potkat se zdatným obchodníkem, který na vás udělá dobrý dojem, ale jako finanční poradce pro vás v lepším případě neodvede tu nejlepší práci. Jedním z rozumných způsobů, jak poznat dobrého finančního poradce, je podívat se na reference lidí, kteří jeho služby už využili. A s tím vám pomůže porovnávač finančních poradců dobry-poradce.cz.
Jak funguje porovnávač dobry-poradce.cz?
Princip je podobný jako na vyhledávači hotelů. Jedete někam, kde jste nikde nebyli, a tak se díváte na hodnocení hostů před vámi. Chcete se spojit s poradcem, kterého neznáte, a tak si prohlédnete hodnocení od lidí, kteří si od něj už nechali dříve poradit. Na profilech poradců si můžete porovnat poradce podle kvality a počtu referencí. U většiny poradců najdete také odkazy na jejich osobní weby a sociální sítě. Můžete tak předem zjistit, jaké služby finanční poradce poskytuje, jak vypadá, o čem píše na sociálních sítích a hlavně si můžete přečíst skutečná hodnocení lidí, pro které pracoval.
Podle čeho vybrat finančního poradce?
Často si lidé vybírají finančního poradce podle doporučení od přátel nebo příbuzných. Je to jedna z dobrých cest, ale skýtá jedno reálné nebezpečí. Doporučili známí poradce protože je opravdu skvělý poradce anebo jim byl sympatický a dobře se s ním jednalo? U některých finančních služeb se pozná až po dlouhé době, jestli jim poradce skutečně dobře poradil. To ale neznamená, že tento způsob výběru poradce musí být špatný. Jenom je dobré přihlédnout i k jiným kritériím. Jak vypadá jeho profil na sociálních sítích? Jak vypadá jeho osobní web? Co o něm říkají ostatní lidé? Mluví s vámi srozumitelně? Netlačí na vás s rychlým rozhodnutím?
Je lepší vybrat si univerzálního poradce nebo specialistu na konkrétní službu?
Hodně záleží na tom, co chcete s poradcem řešit. Pokud vám jde o komplexní péči o rodinné finance, bude lepší najít poradce, který vám bude umět poradit s výběrem různých finančních služeb, s finančním plánováním a s pravidelnou péčí o vaše finance. Pokud řešíte třeba jenom sjednání hypotéky, může vám dobře posloužit poradce, který se specializuje na hypotéky.
Jak je regulovaná činnost finančních poradců?
Finanční poradenství a zprostředkování je činnost přísně regulovaná a dohlížená Českou národní bankou. Finančním poradcem se může označit v zásadě kdokoliv, ale k uzavírání jednotlivých typů služeb jako jsou pojištění, hypotéky nebo investice musí mít složené zkoušky a být zapsán v registru regulovaných subjektů ČNB. Nejčastěji se při zprostředkování finančních služeb setkáte s těmito subjekty: Vázaní zástupci dle zákona o distribuci pojištění a zajištění, vázaní zástupci dle zákona o podnikání na kapitálovém trhu nebo vázaní zástupci dle zákona o spotřebitelském úvěru.
Z čeho je placen finanční poradce?
Na našem trhu se můžete setkat s poradci provizně placenými nebo s poradci placenými honorářově klientem. Většina pradců na našem trhu je placených provizně, to znamená že jim vyplácí provize společnosti, pro které pracují.